tr

Suç İşleme Haysiyetsiz Hayat Sürmede Boşanma

09.06.2022
7
Suç İşleme Haysiyetsiz Hayat Sürmede Boşanma

Suç işleme haysiyetsiz hayat sürmede boşanma, Türk medeni Kanunu’nun 163. Maddesi gereğince, “Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürerse ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenmezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir. İbaresi yer almaktadır. Bu tarz boşanma davaları nispi boşanma nedenleridir.

Suç İşleme Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Küçük Düşürücü Suçlar Arasında Bulunmalıdır.

Suç işlemeden dolayı açılacak olan boşanma davalarında konunun küçük düşürücü suçlar arasında yer alması gerekir. Suçun bu anlamı taşıyıp taşımadığı hâkim tarafından karar verilir. Eş tarafınca işlenen küçük düşürücü suçlar karşıdaki eşin toplum içinde dışlanma ve kınamayla karşılaşmasına ya da toplumun içine çıkmasına eden olup olmadığı kesinlikle göz önünde bulundurulur.

Suçu işlemiş olan eşle beraber evliliğin devam etmesi mümkün olmayacak şekilde evlilik birliğinin de sarsılması gerekir.  Eşin yüz kızartıcı suçunun bulunması da boşanma davasının açılmasında önemli etkendir. Yüz kızartıcı suçlar arasında;

 1. Hırsızlık
 2. Hileli iflas
 3. Uyuşturucu ticareti
 4. Dolandırıcılık
 5. Kasten adama öldürme
 6. Evrakta sahtecilik
 7. Rüşvet

Suçun Kasıtlı Şekilde İşlenmesi Gerekmektedir.

Meşru savunma durumları, cebir, taksirle işleme, haksız tahrik tarzındaki durumlarda suçun işlenmesi yüz kızartıcı durumlar arasında yer almaz. Bundan dolayı eşin ortada bulunan suçu kasıtlı şekilde işlemesi boşanma davası şartları arasında yer alır.

Suçun Evlilikten Sonra İşlenmesi Gerekir.

Eşlerden bir tanesi velilik birliğinin devamında yüz kızartıcı suç işlerse karşıdaki eş boşanma davası açabilir. Yüz kızartıcı suçlardan kaynaklı eşin hakkında soruşturma ya da kovuşturma devam ederken boşanma davası açılırsa, davanın sonuçlanması adına ceza davasının sonucunun gelmesi beklenmelidir.

Boşanma davası hâkimi ceza davasının geneline bağlı olarak karar verme zorunluluğu taşımaz. Eş kovuşturma sonucunda beraat etse dahi boşanma hakiminin bağımsızlığı nedeniyle boşanma gerçekleşebilir.

Küçük düşürücü suçlar evlilik birliğinden daha önce meydana gelmişse, gereken koşulların oluşması durumunda, yanılma veya aldatma nedeniyle, evlilik birliğinin iptal edilmesi ile evlilik birliğinde sarsılma nedeniyle dava açılabilir. Bu tarz boşanma davalarında birden daha çok suç işlenmesi ile alakalı bir şart bulunmaz. Suçun bir defa meydana gelmesi boşanma için yeterlidir.

Suçun işlenmesi Nedeniyle Boşanma Davası Açma Süresi

Suçun işlenmesi sebebiyle açılacak olan boşanma davalarında kanun tarafında belirlenmiş hak düşürücü süre bulunmaz. Suçun işlenmiş olduğunun bilinmesinden sonra eş boşanma yoluna gidebilir ama dava ret edilir. Evlilik öncesinde bilinen durumlar boşanma davalarında neden olarak gösterilemez. Evlilikten sonra işlenmiş olan suçlar konusunda açılacak olan davalarda da süre bulunmaz.

Haysiyetsiz Yaşam Sürme Nedeniyle Boşanma Davası

Haysiyetsiz yaşamı devam ettirme davaları özel boşanma sebepleri arasında yer alır. Bu durum kişilere ve topluma göre farklılıklar göstermektedir. Toplum içinde var olan ahlaki değerlerin tamamen dışına çıkmak anlamına gelir. Haysiyete, onura ve kişinin kendi öz saygısına aykırı biçimde davranış sergilemektir. Haysiyetsiz yaşam sürme konusunda örnekleme yapacak olursak;

 1. Alkolik olmak
 2. Uyuşturucu kullanımı
 3. Fuhuş maksadıyla evini işletme
 4. Evli olan kişilerin evlilik dışı kişiyle aynı ortamda yaşaması

Haysiyetsiz Yaşam Sürme Nedeniyle Boşanma Davası Açma Şartları

Toplumun etik ve ahlaki değerlerine tamamen aykırı biçimde yaşamını sürdüren eşe boşanma davası açmak mümkündür. Bu yaşam tarzını alışkanlık şeklinde sürdürmeye devam eden eşe karşı açılacak olan davanın ilk şartı evlilik birliğinin temelinden sarsılmasıdır.

Dava için eşin bu yaşamı alışkanlık haline getirmesi önemli detaydır. Bir defa yapılması dava açma konusunda yeterli sayılmaz. Dava konusunda kanunlar tarafından bir süre sınırlaması bulunmaz. Eşler her zaman bu durumu sebep göstererek dava yoluna gidebilir.

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Yaşam Sürme Nedeniyle Boşanma Davasında Dikkat Edilecekler

 • Davada öne sürülen iddialar ve bu iddiaların ispatının yapılması davayı kazanma konusunda en önemli etkenlerdir.
 • Davanın açılması konusunda dilekçe yazılması ve gerekli delillerinin kanun hükümlerine göre sunulması davanın kaybedilmemesi adına önemlidir.
 • Dava konusunda ilerleyen zamanlarda hukuksal açıdan kayıplar yaşamamak için teknik bilgilerin bilinmesi gerekir.
 • Davacı dava konusundaki delilleri ispat ettiğinde davayı kazanır ve hukuksal açıdan tüm haklarını alır.
 • Deliller hukuksal açıdan uygun ama yeterli değilse mahkeme tarafınca dava ret alabilir.
 • Davada önemli olan dilekçesinin kuvvetli iddialar içermesi ve bu iddiaların ispatlanmasıdır.

Davada Velayet

Eşlerin çocukları bulunuyorsa velayet konusuda davaya dahil olur. Velayeti iki eş birden istiyorsa bu durum mahkeme tarafından değerlendirmeye alınır. Çocuğun genel yararı ve menfaati göz önüne alınarak karar verilecektir.

Boşanma davasında suç işleyen eşin suçu kanıtlanmışsa davalıya velayet hâkim tarafınca bırakılmayabilir. Çocuk idrak yaşındaysa hâkim tarafından baba damı, anne de mi kalmak istediği sorulabilir. Çocuktan alınan cevaba göre karar verilmesi de mümkündür. Velayet konusunda en önemli detay çocuğun genel menfaati ve gelişimidir.

Davada Nafaka Detayı

Yoksulluk nafakası talebinde bulunacak olan davalının davada daha az kusurlu olması ve yoksulluğa düşmesi gerekir.Bundan kaynaklı olarak haysiyetsiz yaşam sürme ve suç işleme nedeniyle açılan davalarda nafaka talebinde bulunulamaz.

Boşanma davası gereği kusurlu olan taraf olacağından nafaka talep edemez. Haysiyetsiz yaşam sürme ve suç işleme nedeniyle dava açan davacı karşısındaki kişiden yoksulluk nafakası talep edebilir.

Çocuk adına verilmesi gereken iştirak nafakası da velayet hakkı hangi eşe verilmişse onun tarafından talep edilebilir. Kusuru bulunan eşe mahkeme tarafından çocuğunun velayeti verilmişse iştirak nafakasını da talep edebilir.

Davada Tazminat Detayı

Maddi ve manevi açıdan zarar uğramış olan eş boşanma davasında kusurlu olan eşten tazminat talep edebilir. Haysiyetsiz yaşam sürme ve suç işleme nedeniyle boşanma davasında kusurlu olan eş kesinlikle tazminat talebinde bulunamaz

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Haysiyetsiz yaşam sürme ve suç işleme nedeniyle açılan boşanma davarların görev alan mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesi dışında farklı bir mahkemede dava açıldığı zaman görevsizlikten dolayı ret edilir.

Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri görev alır. Her anlamda yetkili olan mahkeme eşlerin 6 aydır yaşadığı yerdeki mahkemedir. Davayı açacak olan eşini ter ederek farklı bir yerde yaşamaya başladıysa yaşadığı yerden davasını açabilir. İçeriklerimizin devamı için Google aracı ile bizi takipte kalın

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?