tr

Nafakanın Kaldırılması

04.06.2022
11
Nafakanın Kaldırılması

Nafakanın kaldırılması, tarafların ekonomik ve sosyal seviyelerine göre belirlenmiş olan meblağdır. Tarafların genel mali durumları, ekonomik ve sosyal düzeyleri farklılıklar gösterdiğinde nafaka tutarının arttırılması talep edilebileceği gibi nafakanın tamamının kaldırılması da talep edilebilir. Nafakanın kaldırılması, önceden hükmedilmiş nafakanın, nafaka hükmü gereken koşulların ortadan kalkması ile nafaka ödemesinin yapılmamasına karar verilmesidir.

Nafakanın Kendiliğinden Kalkacağı Durumlar

Nafakanın kaldırılması durumları kanunda belirlenmiştir. Kanunda belirlenen bazı durumlarda mahkeme kararı gerekirken bazı durumlarda da nafaka kendiliğinden kalkar. Nafakanın kendiliğinden kalkacağı durumlar arasında;

  • Alacaklının tekrarda evlenmesi; alacaklı olan taraf tekrardan evlilik yapmışsa eşinden boşanmadan kaynaklı olarak yoksulluğa düşme durumu ortadan kalkar. Kanunda yeniden evlilik yapma söz konusu olduğunda mahkeme kararı olmadan nafakanın kalkacağını açıkça belirtilmiştir.
  • Taraflardan birinin ölmesi, tarafların herhangi bir tanesinin ölmesinde nafaka kendiliğinden ortadan kalkar.

Nafakanın Kalkması için Mahkeme Kararı Gereken Durumlar

  • Alacaklının evlenme olmadan fiilen evli gibi yaşaması, evli olmadan fiilen evli gibi yaşanması durumunda nafaka ödeyen mahkemeye başvuru yaparak nafakanın ortadan kalmasını talep edebilir.
  • Yoksulluğun bitmesi ve haysiyetsiz hayat sürdürme, nafaka ödeyen kişi nafaka alan kişinin yoksulluğunun bittiğini düşünüyorsa mahkemeye başvurabilir.

Nafaka ödemesinin kendiliğinden kalkmadığı mahkeme kararıyla hükme bağlanmasının şart olduğu durumlarda dikkat edilmesi gereken detaylar bulunur. Nafakanın ödenmesi konusunu mahkeme kararıdır.

Nafakanın alacaklısının işe girmesinden kaynaklı olarak yoksulluğun ortadan kalkması düşünülerek, mahkemenin kararıyla hükme bağlanmadan ödemeyi kesmiş olan nafaka yükümlüsü kişi ödeyeceği tutarlardan kurtulmuş sayılmaz.

Bundan dolayı nafaka kaldırılması ve ödemesi konusunda gerekli işlemlerin usulünce zamanında yapılması gerekir. Birçok insan kendileri karar alarak nafaka ödemesi yapmamakta ve dava açmaya gerek duymamaktadır. Nafaka için kaldırma kararı olmadığından dolayı nafakanın tahsili konusunda gerekli yollar devam etmekte, hatta ödeme yapmayanlar için hapis kararı çıkmaktadır.

Nafakanın Kaldırılmasında Zamanaşımı

Nafakanın kaldırılması konusunda zamanaşımı bulunmaz. Tarafların ekonomik ve sosyal koşulları zaman için değişebilir ve sabit kalmayabilir. Bundan dolayı tarafların ekonomik durumlarındaki değişimler konusunda hakkaniyet ilkesi göz önünde bulundurulur.

Nafakanın Kaldırılması Konusunda Görevli ve Yetkili Mahkeme

Nafakanın kaldırılması konusunda yetkili ve görevli olan mahkeme nafaka alacaklısının yaşadığı yerdeki Aile Mahkemesidir. İçeriklerimizin devamına Google ile sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?