tr

Nafakanın Azaltılması Davası

03.06.2022
7
Nafakanın Azaltılması Davası

Nafakanın azaltılması davası, Türk Medeni Kanunu2nun 176.maddesi gereğince; “Eşlerin ekonomik durumlarının değişmesi veya hakkaniyet gerektirdiği hallerde iradın arttırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.” İfadesi bulunmaktadır.

Nafaka borçlusu olan kişi gelirinde değişim olmasından dolayı ödediği nafakanın indirilmesi konusunda talepte bulunabilir. İki taraf anlaşma sağlayarak boşanmış olsa bile nafaka borçlusu indirim talebinde bulunabilir. Nafakanın indirilmesi konusunda önemli olan detay, nafaka ödeyecek olan kişinin ekonomik açıdan olumsuz değişim yaşaması ve maddi anlamda gücünün değişmesidir.

İştirak nafakası, nafaka alan kişinin maddi durumunda meydana gelen olumlu gelişmeler önemli değildir. İştirak nafakası konusunda önemli olan detay çocukların meydana gelen ihtiyaçlarıdır.

Nafaka alacaklısının gelirindeki artış sebebiyle nafakanın indirilmesi konusunda dava açma hakkı bulunmaz. İştirak nafakasında indirim talebinde bulunacak olan nafaka ödeyen kişinin gelir durumunda olumsuz değişim olmalıdır.

Yoksulluk nafakası, nafakayı alan kişinin maddi gücünde olumlu açıdan gelişme meydana geldiyse indirime gidilmesi yahut nafakanın tamamen ortadan kaldırılması konusunda karar verilebilir.

Nafaka Azaltılması Davası Nasıl Açılır?

  • Nafaka ödeyen kişi, ödediği nafakanın indirilmesi adına nedenlerin meydana gelmesi halinde dava dilekçesini hazırlayarak davayı açabilir. Dilekçe kanunun gerek gördüğü durumlar dahilinde ve hukuki açıdan kaybın olmaması adına dikkatli hazırlanmalıdır.
  • Dava açımında mahkeme için gereken giderlerin ve harcın yatırılması da önemlidir
  • Dilekçeyle beraber nafaka indirimi adına iddiaları kanıtlayacak olan deliller, belgeler ve kurumlardan talep edilecek olan evraklarda verilmelidir. Bu dava basit yargılama olduğundan deliller dilekçeye eklenmelidir. Zaten delillerin bildirim zorunluluğu bulunur.
  • Davalıya dava dilekçesinin tebliğ edildiği konusu kontrol edilmelidir.

Nafaka Azaltılması Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Nafaka azaltılması davasında görev alan mahkeme Aile Mahkemesidir. Yargı açısından Aile Mahkemesi’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Türk Medeni Kanun’un 177.maddesi gereğince “Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim mahkemesi yetkilidir.”

Nafaka Azaltılması Davasına Karşı Dava

  • Nafaka azaltılması konusunda açılan karşı dava, aynı mahkemede davalı tarafınca hak ve hukuki menfaatin yer aldığı dava türüdür.
  • Bu davada davalı olan taraf davacının açtığı davaya karşı savunma ve iddia reddini ister ve hak talep edebilir.
  • Davalı nafaka azaltılması konusundaki iddiaları ret ederek nafakanın arttırılması talebinde bulunabilir.
  • Davalı kendine ulaşan tebliğden sonra yasal süreler içinde dava açma hakkına sahiptir.
  • Bu davada önemli olan detay karşı davanın yasal süreler içinde açılması ve dava harcının yatırılmasıdır

Nafaka İndirim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Nafaka azaltılması davasından sonra indirime karar verilmesiyle mahkeme, iki tarafın ekonomik ve sosyal durumlarını göz önünde bulundurur. Bu durumlar dikkate alınarak hakkaniyet gereğince indirim tutarını takdir etmek gerekmektedir. Bahsedilmekte olan nafaka indirim oranı, nafaka alacaklısının veya nafaka borçlusunun mali durumu, nafaka ödeyen kişinin ödeme gücü, nafaka alan kişinin ihtiyaçlarına bakılarak belirlenir.

Nafaka Azaltılması Davasında İspat

Nafaka azaltılması davasının sonucunu etkileyecek olan en önemli detay iddiaların inandırıcı şekilde ispat edilmesidir. Tarafların ekonomik açıdan durumlarında oluşan değişimler her türlü belge ve delille ispat edilebilir.

Yasadışı olan delillerin mahkemede kesinlikle geçerliliği bulunmaz. Karşı tarafın herhangi bir rızası bulunmadan alınacak olan fotoğraf, ses kaydı veya yazışma tarzında sunulan deliller yasadışı niteliğindedir. Nafaka azaltılması davasında mahkeme iki tarafında araç kayıtlarını, tapu kayıtlarını, maaş belgelerini ve var olan diğer gelir kayıtlarını tespitini ister.  Bu kayıtlar gerçek delillerdir.

Nafaka Azaltılması Davasında Zamanaşımı

Nafaka azaltılması davasını açmak için herhangi bir süre bulunmaz. Bu davada önemli olan detay nafaka alacaklısının yahut nafaka borçlusunun ekonomik açıdan durumunda değişim olmasıdır.

Nafaka Azaltılması Davası Ne Kadar Sürer?

Nafaka azaltılması davasında var olan her olay davanın süresi açısından farklılıklar meydana getirir. Ekonomik açıdan oluşan değişimlerin tespit edilmesi, mahkemede bulunan yoğunluk durumu, verilen kararlara itirazlar, tarafların usule ilişkin yapmış olduğu hatalar yargılama süresinin uzamasına neden olur. Benzeri güncel içeriklerimiz ile Google aracını baz alarak sitemize ulaşın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?