tr

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NEDENİYLE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI

20.04.2022
14
KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NEDENİYLE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI

Kişilik Haklarına Saldırı ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Yaşanan bir olayın kişilik hakkına saldırı olarak nitelendirilmesi için T.M.K 24. Maddesinde gereğince gerekli koşulları oluşturması gerekir. İlgi madde gereğince hakkı zedelenmiş olan kişinin ortada kamusal bir fayda olmadığı sürece dava yolunan başvurarak hakkını koruyabilmesi sağlanmıştır. T.M.K 24 maddesi gereğince kişilik haklarına saldırı olan insanlar dava aracılığıyla haklarını koruyabilir. Haklarını korumak adına dava açabilme şanslarının yanında maddi ve manevi tazminat talep edebilirler. Kişilik hakkına saldırı sonucunda açılabilecek olan davalar arasında;

  • Kişilik hakkı tedbir davası
  • Kişilik haklarına saldırma sonucunda tazminat davası
  • Kişilik hakkı ihlal durdurma davası
  • Kişilik hakkı tespit davası

Kişilik Haklarına Saldırı Nedeniyle Manevi Tazminat Alabilmenin Şartları

Kişilik haklarına saldırıdan kaynaklı manevi tazminat durumunda, kişinin toplum içindeki onur ve itibarı örnek gösterilebilir. Bunlara gerçekleşecek olan saldırı halinde tazminat talebinde bulunmak mümkündür. Tazminat davası açılması adına sağlanması gereken şartlar arasında;

  • Haksız saldırı sonucunda kişilik değerlerinde zarar oluşması
  • Saldırı sonucunda manevi zarar meydana gelmesi
  • Saldıranın kusurlu olması

Bu davada hukuka aykırı ve kusurlu bir fiille karşısındakine zarar veren kişi zararı ortadan kaldırmakla yükümlüdür. Zarar oluşturan fiil yasaklamış hukuk kuralı var olmasa bile, ahlak kurallarına aykırı fiille karşısındakine zarar veren kişi de zararı ortadan kaldırmakla yükümlüdür. Zarar gören kişi, zararı ve zarar veren kişinin kusurunu ispat yükünü taşır. Hukuka aykırı biçimde kişilik haklarına saldırıda bulunan kişi, hâkimden saldıran kişilere karşı koruma tedbiri isteme hakkını elinde bulundurur. Kişilik hakkı zedelenmiş kişinin rızası, özel yahut kamusal açıdan yarar, kanunun vermiş olduğu yetkilerin kullanılması nedenlerinden bir tanesiyle haklı kılınmadıkça yapılacak her türlü saldırı hukuka aykırılık taşır. İhtiyati tedbir de dava açılmadan daha önce ya da daha sonra istenebilir. Dava açımından önce istendiği takdirde istenen talep en düşük masrafla en hızlı nerde yerine getirilebilecekse o yerin mahkemesinden veya davanın açılacağı mahkemeden de istenebilir.

Kişilik Haklarına Saldırı Nedeniyle Maddi Tazminat

Kişilik haklarına saldırma meydana geldiğinde manevi tazminatın yanı sıra maddi tazminat davası da açılabilir. Maddi tazminat davasının açılması adına maddi zararında meydana gelmiş olması gerekir. Sadece maddi zarar meydana geldiğinde tazminat talep edilebilir.

Kişilik Haklarına Saldırı Nedeniyle Manevi Maddi Tazminat Zamanaşımı

Olay hakaret ile alakalı ise tazminat davasında zamanaşımı süresi bulunmaz. Hak ihlali söz konusu varsa tespit edilmesinden sonraki 1 sene içerisinde davanın açılması gerekir. Ayriyeten kişilik hakkına ihlal durumunda 10 sene içerisinde dava açılabilir. 10 seneden sonra hak ihlallerinde tespit yapılmışsa davanın açılması mümkün olmaz.

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Kişilik haklarına saldırı davalarında görev alan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Açılan davalarda yetkili olan mahkeme davalı ya da davacının ikametgâh yeri mahkemesidir. Davacı kendi ya da davalının yerleşim yerinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesinde davasını açabilir. Kişilik Haklarına Saldırı ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bunlar gibi konulara ulaşım sağlamak için sitemiz üzerinden veya Google arama motoru üzerinden arama sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?