tr

Hayata Kast Onur Kırıcı Davranış Mal Paylaşımı

25.05.2022
7
Hayata Kast Onur Kırıcı Davranış Mal Paylaşımı

Hayata kast onur kırıcı davranış mal paylaşımı,4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 162. Maddesi gereğince; “Eşlerden her biri diğeri tarafından hayata kasta edilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.”

Hayata Kast

Evlilik yaşamında eşlerden herhangi biri tarafından diğerinin hayatına kast edilerek öldürme maksadı güdülmesi yahut eşi öldürmeye yönelik fillerin gerçekleştirilmesine hayata kast denir. Boşanma nedeni olacak olan detay eşin yaşamına yönelmiş olan kastın tespitinin yapılmasıdır.

Öldürme kastı bulunmayan filler boşanma nedeni kapsamında değerlendirmeye alınmaz. Bundan kaynaklı olarak eşin dikkatsizlikleri, ihmal sayılan davranışları hayata kast olarak gösterilmez.

Ölen eşe müdahale etmemek, öldürme ile alakalı arzu ve bu arzuya bağlı olarak filler gerçekleştirmeye çalışmak hayata kast kapsamında örnek olarak verilebilir. Dava açabilmek adına hayatına kast bulunan kişinin yaşamını sürdürüyor olması şart olmamakla beraber var olan eşlerin arasında bulunan evlilik birliği de kendiliğinden sona erer. Bundan dolayı teşebbüs de kalmış kasta dahil olan faaliyetlerin hepsi bu kapsamda değerlendirmeye alınır.

Pek Kötü Davranış

Eşin, diğer eşin sağlığına ve vücut bütünlüğüne dair yapacağı her türlü saldırıya pek kötü davranış denir. Pek kötü davranışta, her türlü zulüm, baskı, haysiyetine tecavüz tarzındaki hakaretler ve fiiller yer alır. Kişilerin ruhsal ve bedensel dengesini tehlikeye düşürmeye ve zedelemeye yönelik fiziksel yahut maneviolarak da yapılabilir.

Eşlerden herhangi birinin diğerini eve kapatarak hürriyetini kısıtlaması, darp etmesi, aç bırakması, istemediği şekilde cinsel ilişkiye zorlaması pek kötü davranışa örnektir. Bu nedenden dolayı boşanma davası açılması için fiili meydana getiren kişide kusur olmalıdır.

Bundan kaynaklı olarak fiili gerçekleştiren kişinin olayı isteyerek ve bilerek yapması gerekmektedir. Akıl hatalığı bulunan kişilerin bu eylemi yapması bu kapsama alınmaz. Boşanma davası açacak olan kişilerin boşanma sebebi öğrenmesinden sonra 6 ay içinde sebebin meydana gelmesinden itibaren 5 sene içinde davayı açması gerekir.

Onur Kırıcı Davranışta Bulunmak

Eşin sosyal anlamda konumunu zedeleyici düzeyde be tecavüz şeklinde eylemlerin varlığının olmasına onur kırıcı davranışta bulunmaktır. Eşin çıplak olan görüntülerini kullanarak toplum ortasında küçük düşürmeye sebebiyet vermek, sosyal medya üstünden yaymak, toplum tarafından farklı bir kişiyle karı koca yaşamı onur kırıcı davranışlar arasında bulunur.

Davada Mal Paylaşımı, Nafaka, Tazminat ve Velayet

Manevi ve Maddi Tazminat Davası

Kusurlu olan tarafın haksız olan fiili sebebiyle verdiği zararın ortadan giderilmesi amacıyla tazminat talep edilir.Mağdur olan eş onur kırıcı ve pek kötü davranışlara maruz kaldığı için manevi tazminat talep edebilir. Bu konuda karar merci hakimdir. Hâkim tarafınca durumun karar bağlanmasından ve mağdurluğu kesinleşmiş eşe manevi tazminat ödenir.

Yoksulluk Nafakası

Boşanmadan kaynaklı olarak yoksulluğa düşen ve kusuru daha az olan kişi tarafından istenebilen nafakadır. Ayriyeten ortak çocuğun lehine gider ve bakımları konusunda iştirak nafakası talep edilebilir. Onur kırıcı ve kötü davranıştan sebebiyle boşanma meydana geleceğinden fiili yapan aleyhine nafakaya hüküm verilebilmektedir.

Çocuğun Velayeti

Çocuğun genel bakımı ile gözetimi konusunda hangi ebeveynin daha çok faydası olacağına mahkeme karar verir. Eşe karşı onur kırıcı, hayata kast ve pek kötü davranışın varlığı bulunsa da oluşan durum çocuktan bağımsızdır. Bağımsız şekilde ele alınsa bile zarar oluşturan eşe çoğu zaman velayet verilmez.

Malların Paylaşımı

Malların paylaşımı konusunda fiili meydana getiren kişi dezavantajlıdır. Bunun böyle olmasının en önemli detayı yasalarının mağdur olanı korumasıdır. Onur kırıcı, hayata kast ve pek kötü davranış sebebiyle boşanma davasında kusurlu olan kişinin değerdeki payının hakkaniyetli biçimde hâkim azaltabilir yahut tamamen ortadan kaldırabilir. Hâkim tarafından verilecek olan bu karar artık değere katılmada ve mala katılma rejiminde geçerli olacaktır. Bu içeriklerimize Google ile ulaşın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?