tr

Elatmanın Önlenmesi Ecrimisil Davaları

23.05.2022
18
Elatmanın Önlenmesi Ecrimisil Davaları

Elatmanın önlenmesi ecrimisil davaları, kişilerin mallarına haksız şekilde müdahale edilmesinde, hukuk açıdan engel koyulması adına elatmanın önlenmesi davası açılır. Mülkiyet hakkı hak açısından mutlak bir haktır.  Türk Medeni Kanunu’nun 683.

Maddesi gereğince mal sahibinin kendilerine ait haklarını elinde bulundurmakta olan kişilere elatmanın önlenmesi ile ecrimisil davası açılabilir. Elatmanın önlenmesi davasının açılması adına davaya konu açısından müdahalenin devam etmesi ya da müdahale son verilirken açılır.

Davanın açılmasın zaman kısıtlaması durumu bulunmaz. Müdahalenin sonrasında açılan dava sonucunda kişiler tazminat talep edebilir. Dava konusu taşınmazın maliki taşınmaza yapılan saldırıyı ispat etmelidir. Dava sürecinde ispat maksatlı sunulan deliller incelenir ve bu durum davanın seyrini belirler.

El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası Nedir?

Bir kişiye ait malın kötü niyet taşıyan kişilere işgal edilmesi sonrasında mağdur olan taşınmaz malikinin zararları ve haklarını tazminat aracılığıyla karşılanması söz konusu olduğu zaman ecrimisil davaları açılır.

Taşınmazı işgal eden kişi ya da kişilerin kira konusunda yükümlülüğüyle sonuçlanan davalarda malın malikine ya da malın maliki idareyse idareye ödenir. Kanunlar dahilinde taşınmazı işgal eden kişinin hangi durumlar tazminat ödemesi gerektiği açıkça belirlenmiştir. Taşınmazın üstüne inşaat yapmak, taşınmazın malikinin izni bulunmadan taşınmazı kullanmak, kamu faydası sağlayan binayı kendinin çıkarları için kullanım yapmak davanın açılması açısından yeterlidir.

Ecrimisil Davasında İspat ve Delil Yükümlülüğü

Ecrimisil davalarında davacı olan kişi yaptığı iddialarda davalı tarafınca kabul edilmediğinde ispat etme konusundaki yükümlülük davacı tarafına geçer.

El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davasının Süreci

Ecrimisil davalarında sürecin başlatan mahkemenin iddia makamından zilyetlik durumunu ispat etmesi talebidir. Kişiler tapu ile vergi kayıtlarının üstünde mahkeme gereken bilgileri sunar. Mahkeme sürerken yapılan araştırmaların sonucunda uygulanan işgalin kötü niyetli yapılıp yapılmadığı konusunda karar verilir.

Bilirkişi tarafınca hazırlanacak olan rapor sonucunda meblağ konusunda belirleme yapılır. Dava süresinde ispat yükünün ağırlığından kaynaklı davacının daha rahat süreç geçirmesi adına avukat yardımı alması önemlidir.

El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Ecrimisil davalarında görev alan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yerdeki mahkemedir.

Ecrimisil Davasında Zamanaşımı Süresi

Borçlar Hukuku kapsamına dahil olan bu davalarda haksız işgal ve fiillerin meydana gelmesinden sonra 5 senelik süre içerisinde davanın açılması gerekir. Elatmanın önlenmesi ecrimisil davaları gibi içeriklerimize Google ile ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?