tr

DESTEKTEN YOKSUN KALMA NEDENİYLE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI

18.04.2022
33
DESTEKTEN YOKSUN KALMA NEDENİYLE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz.

DESTEKTEN YOKSUN KALMA NEDENİYLE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVALARI

Haksız fiil olarak sayılan hekim hatası, elektrik çarpması, iş kazası, trafik kazası gibi nedenlerle ölen kişinin yaşadığı dönemde destek vermiş olduğu kişilerin bu destekten yoksun kalmasından dolayı alabilecekleri paraya destekten yoksun kalma tazminatı adı verilir. Hak sahipleri destekten yoksun kalma maddi tazminat davasıyla birlikte manevi tazminat davası da açabilir. Bu tazminat türünün genel amacı ölen kişinin yaşadığı sürede destek verdiği kişilerin hayatlarını aynı şekilde sürdürmeye devam edebilmeleridir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Şartları

  • Destekten yoksun kalmadan kaynaklı tazminat davası açılabilmesinin ilk kuralı desteğin ölmüş olmasıdır.
  • Destek olan kişi olan olayın sonucunda ölmemiş ama yoğun bakımda olsa bile gerekli şartın sağlanmamasından dolayı tazminat talebinde bulunamaz.
  • Kişinin ölüp ölmediği konusunda belirsizlik varsa gerekli şartın varlığı kabul edilir. T.M.K 31 ile 32. Maddesi gereğince kişinin ölü olması ihtimalinin yüksek olması halinde, kendisinden bir daha haber alınamıyorsa ve uzun dönemdir kendisinden haber yoksa ölmüş sayılır.
  • Tazminat diğer bir şartta ölüme neden olan muhatabın varlığıdır. Ayrıca zarar ve fiil arasında nedensellik bağının varlığı gerekir.
  • Desteğin devamlı ve düzenli şekilde sağlanması gerekir. Tek seferlik yapılan yardımlar tazminat için geçerli sayılmaz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Bu dava maddi tazminat davası türleri arasında yer alır. Ölenden destek alan kişi ya da kişiler herhangi birisi olabilir. Ölen kişinin nişanlısı, dayısı, amcası vb. destek aldığını iddia edebilir. Destek aldığı konusunda ispatlama şartı bulunur. Sosyal yaşamda anne ile baba çocuklarına, çocuklar anne ile babalarına, eşler ise birbirlerine maddi anlamda destekte bulunurlar.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Destekten yoksun kalma tazminatının meblağının belirlenmesinde belli başlı kıstaslar yer alır. Ölenin ekonomik durumu, ekonomik durumu aracılığıyla ölmeseydi elde edebileceği gelir tespit edilir. Tazminat hesaplamasında esas alınan gerçek ücrettir. Ölenin gelirini belgeleyen maaş bordosu, bordo yoksa meslek odasından öğrenilecek olan gelir hesaplamada kullanılır. Bu yollar aracılığıyla gelir tespiti yapılamazsa emsal ücretlerden tespit yapılır. Tazminatın hesaplanması konusunda yaşama süresi de göz ardı edilmez. Ölen kişinin çocukları varsa, evliyse ya da bekar olsa bile anne ile babayı destekliyorsa bu detaylar hesaplama konusunda önemlidir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Pay Oranları

Destekten yoksun kalma tazminatı pay oranlarının dağılımında kişilerin medeni halleri, kısıtlılık durumu varsa, beden ve akıl sağlığı açısından ne halde olduğu, mesleki eğitimin olup olmadığı, çalışıp çalışmadığı konusunda araştırmalar yapılır. Araştırmaların sonucuna göre tazminat pay oranı belirlenir.

Ölenin Borcu Destekten Yoksun Kalma Tazminatına Etki Eder mi?

Destekten yoksun kalma tazminat ölenin arakasında bıraktığı kişilere doğan haktır. Ölen kişinin mirası ve tazminat arasında ilişki bulunmaz. Bundan dolayı;

  • Tazminat ölen kişinin sağlığında yaptığı borçlara sayılamaz
  • Tazminata haciz işlemi yapılamaz.
  • Tazminata vergi borcundan kaynaklı el konulması mümkün değildir.
  • Mirasın reddi tazminatı ortadan kaldırmaz.
  • Tazminat vergiye dahil edilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Zamanaşımı

Tazminat yükümlüsünün ve zararın öğrenildiği tarihten itibaren 2 sene içinde talep edilebilir. Ölümün tarihi bilinmiyorsa fiilin işlendiği tarih baz alınarak 10 sene içinde tazminat talep edilebilir. Oluşan olayda ceza zamanaşımı süresi daha çoksa tazminat talebi için bu süre baz alınır

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Destekten yoksun kalma tazminatında görev yapan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise davalının ikametgâhının bulunduğu yerdeki mahkemedir. Davalı birden daha fazlaysa davalılardan bir tanesinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki mahkeme yetkilidir. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bunlar gibi konulara ulaşım sağlamak için sitemiz üzerinden veya Google arama motoru üzerinden arama sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?