tr

Boşanan Kadının Kocasının Soyadını Kullanmaya İzin

15.05.2022
15
Boşanan Kadının Kocasının Soyadını Kullanmaya İzin

Boşanan kadının kocasının soyadını kullanmaya izin, Türk Medeni Kanunu’nun 187. Maddesi gereğince evlilik ile kadın eşinin soyadını alacaktır ibaresi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra nüfus müdürlüğü ya da evlendirme memuruna başvuru yapmasıyla eşinin soyadıyla beraber kendi soyadının kullanımını da yapabilir. Boşanma esnasında kadın kocasının soyadını kullanmak isteyebilir.

Türk Medeni Kanunu’nun 173. Maddesi gereğince, kadın boşandığı eşinin soyadını kullanma konusunda menfaat taşıyorsa ve kocasına bir zarar meydana getirmeyecekse soyadını kullanabilir.

Boşanan Kadının Kocasının Soyadını Kullanması İçin Gerekli Şartlar

Menfaatinin Bulunması

Bu aşamada menfaatin ne olduğu konusunda somut olaylar dikkate alınır. Yargıtay kararları neticesinde; kadının ticari yaşamında kocasının soy adıyla tanınması, bankacılık işlemlerinden kaynaklı, sertifika ve diploma tarzındaki evrakların üzerinde kocasının soyadının bulunması sebebiyle meydana gelen zorluklardan dolayı kadın soyadını değiştirmek istemeyebilir. Bu durumlar menfaatin göstergesidir.

Boşanılmış Eşin Zarar Görmeyeceğinin İspatı

Kanunlar kadının menfaatlerini koruma altına almak isterken soyadı kullanılacak olan kişininde menfaatlerini koruma altına alır. Bundan kaynaklı soyadı kullanımında boşanılan eşin kesinlikle zarar görmeyeceği konusunda hâkim karşısında ispatlama yapılması gerekir.

Boşanılan eşin soyadını kullanmasına izin verdiğini açık şekilde beyan etmesi, bu konunun ispatı adına önemli bir detaydır. Boşanılan eş soyadının kullanılması konusunda beyanda bulunmuşsa ve şartlar zaman içinde değişkenlik göstermişse kadına verilen soyadı kullanım izninin kaldırılması konusunda talepte bulunmak mümkündür.

Soyadı Kullanımı İçin Dava Açılır mı?

Tarafların boşanma davası esnasında eşinin soyadını kullanmak konusunda menfaati bulunduğunu dile getirir, karşı taraftaki kişide bu konuda rıza gösterirse boşanma davası sonucunda görevli hâkim, kadının eski kocasının soyadını kullanmasına izin verecektir. Davanın kesinleşmesinden sonra nüfus müdürlüğüne yazılacak olan yazıda eski eşin soyadını kullanması konusunda hükümde yer alır.

Boşanma davası esnasında kadın eski eşinin soyadını kullanacağını söylememişse, boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 1 sene içinde boşanan kadının kocasına soyadını kullanmaya izin davasını açmalıdır.

Davada Zaman Aşımı Süresi

Evliliğin boşanma ile sona ermesinden sonraki 1 sene içerisinde soyadını kullanma konusunda davanın açılması gerekir. Aksi olan durumlarda zamanaşımı itirazıyla karşılaşmak mümkündür.

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Aile Hukuku kapsamına giren izin ile izinin kaldırılması davaları Aile Mahkemelerinde görülür ve yine bu mahkemelerde karar bağlanır. Google baz alarak sitemize ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?