tr

ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI

10.04.2022
15
ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI

Araç değer kaybı davası, hasar gören araçlarda yapılan onarım ve tamir işlemlerinden dolayı araçlarda oluşan değer kaybının tazmin edilmesi için açılır. Kaza sonrasında hasar oluşan araçlar ne kadar iyi şekilde tamir edilirse edilsin ikinci el araç piyasasında değeri düşecektir. Hasarsız araçlar satıldığı zaman elde edilen meblağ ile hasarlı araç satıldığı zaman elde edilen meblağ daha az olacaktır. Araç sahipleri arada oluşan bu meblağı karşı taraftan talep edebilir.
Türk Ticaret Kanunun 1409. Maddesi gereğince, trafik kazalarında değer kaybı meydana geldiği durumlarda kusurlu olan aracın trafik sigortası, kazadan kaynaklı oluşan hasarı ve zararı karşılamakla, direk olarak kabul edilmiş olan değer kaybını karşılamakla yükümlüdür. Karayolları Trafik Kanunun 85. Maddesi gereğince; “araç bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olur.” şeklinde düzenleme mevcuttur.
Araç Değer Kaybını Talep Etmenin Şartları
• En az iki aracın kazaya karışması gerekir.
• Tek başına yapılan kazalar kapsam dışındadır.
• Kazada % 100 kusurlu bulunmamak gerekir.
• Araçta kaza öncesinde yahut sonrasında pert kaydı olmaması önemlidir.
• Aracın farklı trafik kazası sebebiyle oluşan hasarının, değer kaybı talebinde bulunulacak hasarla aynı bölgede olmaması gerekir.
• Değer kaybı zaman aşım süresini geçirmemek gerekir. Zaman aşım süresi kaza tarihinden sonra 2 yıldır.
Araç Değer Kaybı Davasında Hangi Hasar Kalemleri Davada İstenebilir?
Araç değer kaybı davasıyla araçlarda meydana gelmiş olan hasarlar, kusurlu aracın sahibinden ya da kusurlu aracın sahibinin trafik sigortasından alınır. Hasara uğrayan araç sahibinin aracının çalışmamasın kaynaklı zarar, araçtan fayda sağlayamadığı süre zarfındaki kiralama adına ödenen bedeli talep edebilir. Meydana gelmiş olan hasarın yanı sıra trafik kazası esnasında ölüm meydana geldiyse ölen kişinin 1.derece akrabaları sigorta şirketine, araç malikine, araç sürücüsüne, işletene destekten yoksun kalma tazminatı davası açabilecektir.
Araç Değer Kaybı Davası Hasarının Karşılanması Adına Başvuru Yolları
Kazadan sonra hasar oluşan aracın sahibinin elinde 2 farklı seçenek bulunur. Bunlar;
• Araç sahibine ya da sigorta şirketine dava açılması
2016 senesinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. Maddesi gereğince dava açılmadan önce sigorta şirketine başvuruda bulunulması davanın şartı haline gelmiştir. Dava süresinde bu tarz bir başvurunun olmadığı kesinleşirse dava usulen ret edilecektir
• Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılmasıdır.
2918 sayılı Kanun gereğince trafik sigortaları konusunda yaşanan uyuşmazlık durumlarında, öncelikli olarak sigorta şirketine başvuru yapılmalıdır. Sigorta şirketi 15 günlük süre zarfında başvuruya cevap vermezse, başvuruyu ret ederse veya kısmi ödemeye giderse Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurma şansı elde edilir.
Sigorta Tahkim Komisyonu’nun Kararlarında Bağlayıcılık Bulunur mu?
5684 sayılı Sigortacılık Kanunun gereğince Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen tüm kararlar tarafları bağlamaktadır. Hasar değer kayıplarında 5.000.-TL tutarının altında kalan tutarlar direk olarak komisyon tarafından onaylanırken, 5.000.- TL ile 40.00.-TL aralığındaki tutarlara dair yapılan itirazlardan sonra kesinleşir. 40.000.-TL üzerindeki tutarlar açısında komisyonun kararına araç sahibi karşı dava açarsa mahkemeden çıkacak karar sonrasında bağlayıcı durum oluşur.
Sigorta Tahkim Komisyonu’na Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler
• Islak imzalı başvuru formu
• Geçerli kimlik belgesi ( nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
• Başvuru ücreti ödendi makbuzu
• Sigorta şirketinin tamamen ya da kısmen başvuruya olumsuz yanıt verdiklerini gösteren belge,
• Sigorta şirketinin 15 günlük süre sonunda yazılı cevap vermediklerine yönelik belgeler
• Sigorta şirketinin istenilen talepleri neden karşılamadıklarına yönelik detay içeren belgeler
• Vekil ile başvuru yapılacaksa vekâlet
• Harç makbuzu ile baro pulu
Tazminat Davası Kime Açılır?
Karayolları Trafik Kanunun 2918 sayılı maddesi gereğince Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası dâhilinde sigorta şirketi oluşan hasardan kusurlu sürücüden sorumludur. Bunun yanı sıra sigorta şirketi araçta meydana gelmiş olan hasarlardan da sorumludur. Ayriyeten Karayolları Trafik Kanunu gereğince aracın bağlı olduğu teşebbüs sahibi ile aracı işleten kişi oluşan zarardan sorumludur. Zarara uğrayan kişi davayı araç sahibine, sigorta şirketine, araç sürücüsüne ya da aracı işleten teşebbüse açabilir.
Araç Değer Kaybı Tazminat Davasında Görevli Mahkeme
Araç değer kaybı tazminat davasında sigorta şirketine açılacaksa görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesidir. Sigorta şirketine açılmayacaksa ve karşı taraf tacir değilse Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Dava aracın sahibine ve sigorta şirketine açılacaksa Asliye Ticaret Mahkemesi görevlidir.

Araç değer kaybı davası ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bunlar gibi konulara ulaşım sağlamak için sitemiz üzerinden veya Google arama motoru üzerinden arama sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?