tr

Anlaşmalı Boşanma Mal Paylaşımı

11.05.2022
22
Anlaşmalı Boşanma Mal Paylaşımı

Anlaşmalı boşanma mal paylaşımı, anlaşmalı boşanma davalarında öncelikli olarak eşlerin evlilik birliğini sona erdirme açısından hemfikir olması gerekir. Bu tarz boşanma davalarında manevi ve maddi tazminat, müşterek çocuk velayeti ve mal paylaşımı konularında iki tarafın mutabık kalarak anlaşma hazırlaması önemlidir.  Eşler mal paylaşımı konusunda aralarında mutabık kalamazlarsa boşanma davası anlaşmalı boşanma olarak gerçekleşmeyecektir. Anlaşmalı boşanmaların sonrasında mal paylaşımları için tekrardan dosya açabilme hakkı bulunmadığından kesin hüküm taşımaktadır.

Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanma davalarında görev alan mahkeme Aile Mahkemesidir. Boşanmayı mahkemenin kabul etmesi adına belli başlı şartlar bulunur. Eşlerin anlaşma sağlayarak boşanma talebinde bulunması ve en az 1 sene boyunca evli olması gerekir.Gerekli olan süre dolmadan açılan dava, ön şartın olmamasından dolayı usulen red edilir. Boşanma için tarafların verecekleri dilekçede var olan mal varlığına dair hükümlerin yer alması gerekir.  Hazırlanacak olan protokolde aşağıda detayların bulunması önemlidir.

  • Düğünde takılmış ziynet eşyaları
  • Evlilik sürecinde alınan ev eşyaları, araba, ev
  • Eşlerin birbirlerine özel günlerde aldığı hediyeler
  • Eşin annesi, babası ve kardeşine mal edinilmesi adına yapılan yardımlar
  • Bireysel emeklilik sözleşmeleri
  • Evlilik öncesinde getirilen çeyizler
  • Ziynet eşyaları
  • Değer içermeyen ya da içeren maddi varlıkların hepsi yer alması gerekir.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşım Usulü

Anlaşmalı boşanmada, edinilen malların yanında geleceğe yatırım olarak çekilen kredi ödemeleri, alacaklar, borçlar tarzında unsurlarda yer alabilir. Boşanma davası protokolünde mal paylaşım kısmının yanında mahkeme önünde eşlerin yapacağı irade açıklamaları esnasında tarafların kabulü gerekir. Eşlerinvekâlet verdiği avukatlar nezdinde mutabakat varılsa bile duruşma esnasında eşlerden bir tanesi tarafından kabul edilmemesi halinde anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma davası olarak görülmeye başlanır.

Anlaşmalı Boşanmada Tapu Devri

Tapu devri ile alakalı eşlerin protokol maddelerinde ayrıntılı düzenleme yapmaları gerekir. Taşınmaz ile alakalı bilgileri devir işleminin ne zaman yapılacağı, devir harcını kimin ödeyeceği belirtilmelidir. Taşınmaz ile alakalı protokolde belirlenen maddelerin hükümlerinin tamamen ihlal edilmesi durumunda eski eşle alakalı yasal yollara başvuru yapılabilir.

Anlaşmalı Boşanmada Ev- Tarla ve Arsa Paylaşımları

Anlaşmalı boşanmada ev, tarla ve arsa paylaşımları tarafların isteği şekilde düzenlenebilir. Yalnız icra edilecek şekilde ve hukuka aykırı şekilde şartların koyulmaması önemlidir. Tapu ya da tapuların devirleri konusunda detaylar protokol maddelerinde belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanmada Araba Paylaşımı

Evli olunan dönemde alınan arabaya ait paylaşımda aracın devir yapılması yahut değerinin ödenmesi şeklinde olabilir. Aracın değeri ödenerek paylaşım yapılacaksa protokolde ne zaman ve hangi banka üzerinden ödeme yapılacağı belirtilmelidir. Aracın devri ile alakalı anlaşma sağlanmışsa devirin ne zaman yapılacağı ve noter işlem masraflarını kimin ödeyeceği konusunda detay belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanmada Kirada Oturulan Ev Ne Olur?

Evlilik birliği içerisinde eşler kirada oturuyorsa ortak konut konusunda anlaşma yapmalıdır. Kirada oturulan evde kimin oturacağı, evin içerisinde bulunan eşyaların paylaşımları ve kira kontratını evde oturacak olan kişi üstüne alacak mı tarzındaki detaylar bu konuda önemlidir.

Anlaşmalı Boşanmada Taşınmazlar Hisseli Yapılabilir mi?

Anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı konusunda eşler hukuka aykırı adım atmadığı sürece taşınmazlarını hisseli olarak devir yapabilir. Taşınmazlar bir eşte bulunuyorsa diğer eş taşınmazlar konusunda hisse sahipliği istiyorsa taraflar protokole bu konuda madde koyabilir. Boşanmadan sonra evlilik birliği sona erdiğinden gelirin paylaşılmasına ait protokole madde konulamaz. Google arama motorunu kullanarak diğer güncel içeriklerimizi bulabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?