tr

Analık Davası Nedir

26.09.2022
5
Analık Davası Nedir

Analık davası nedir? Herhangi bir nedenden dolayı çocuğu kendisini doğurmuş olan kadının nüfus kütüğüne değil farklı bir kadının nüfus kütüğüne yazılması sonucunda yanlış kaydın düzelmesi işlemidir. Yapılan yanlış kaydın düzeltilmesi adına ve analık durumunun tespiti için çocuğunun öncelikli olarak biyolojik annesinin tespit edilmesi ve kayıt düzeltmesi için dava açılması gerekir.Analık davası aslında nüfus sicilinin düzeltilmesi adına açılan davadır.

Analık Davasıyla Anneliğin Tespiti Mümkün müdür?

Analık davasıyla nüfus kaydında düzeltme yapılır. Dava sonucunda anne açısından düzeltme yapılacağından çocuğun biyolojik annesinin tespiti gerekir.Analık davası dilekçesiyle tüm deliller sunulmalıdır. Hakim, kişinin sunduğu iddianın ispatı adına sunulan delillerle yetinmeyebilir. Medeni Kanun’a göre hakimsoy bağı davalarında var olan olguları kendiliğinden araştırabilir ve kanıtların hepsini serbest şekilde takdir eder. Davada nüfus kayıtları ve tanıklar delil niteliği taşır. Dava sürecinde esas olan delil DNA testi şeklinde karşımıza çıkacaktır. Davadaki taraflar gerektiği zaman soy bağının belirlenmesi adına gereken inceleme ve araştırma için rıza göstermelidir. Tersi olan durumlarda hakim durumu karşı tarafın aleyhine yorumlayabilir.

Analık Davası Hangi Durumlarda Açılır?

Anne çocuğu doğuran kişidir. Yalnız nüfus kaydında bazen doğuran kadın farklı kaydedilmektedir. Bazende çocuk biyolojik annesinin farklı bir kadın olduğunu sonradan öğrenebilir. Çocuk bu durumda biyolojik annesini öğrendiğinde durumunun düzeltilmesi adına analık davası açabilir. Doğum sonrasında bilerek yahut bilmeyerek hastanede farklı bir çocukla değiştirilme durumu da bu davaya konu olabilmektedir. Analık davasında çocuğunun doğum sonrasında kaçırılması ve farklı bir kişi üzerine kayıt edilmesi de konu olabilmektedir.

Analık Davasında Zamanaşımı

Analık davası bir nevi tespit davası niteliği taşır. Bundan dolayı herhangi bir süreye bağlı kalınmadan dava açılabilir. Analık dava zamanaşımı ve hak düşürücü süre bulunmaz.

Analık Tespitinde Taraflar Kimlerdir?

Davacı;

  1. İlgili olan resmi dairenin isteğiyle Cumhuriyet Savcıları
  2. Biyolojik olan anne ya da annenin mirasçıları
  3. Nüfusa yanlış olarak kayıt edilmiş olan çocuk ya da mirasçılar
  4. Nüfusta anne olarak kayıt altında kişiler ya da mirasçıları

Davalı;

  1. Nüfus Müdürlüğü
  2. Nüfusa yanlış olarak kayıt edilmiş olan çocuk ya da mirasçılar
  3. Biyolojik olan anne ya da annenin mirasçıları
  4. Nüfusta anne olarak kayıt altında kişiler ya da mirasçıları

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Analık davasında görev alacak olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Davayı açacak olan kişinin yerleşim yeri mahkemesi de yetkilidir. Google ile sitemize ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fırat ACAY
Fırat ACAY
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?